środa, 25 listopada 2009

Bracia - Wiecznie w drodze czyli Galago - 1982 - Afrikan PheliWitajcie
Dzis mam zaszczyt przedstawić Wam prawdziwych artystów tworzących dźwięki wyjątkowe.Prawdziwe "Roots".
Cokolwiek by o Nich nie napisać to będzie mało...
Zapraszam Was na krótką podróż z Braćmi Er.i ludźmi z Nimi grającymi.

Janie,Michale i wszyscy którzy z Wami grali.Podziękowanie za wszystko co zrobiliście dla muzyki !

Chłopaki(Ci dwaj wiedzą że o nich mowa).Dzięki za pomoc w zbieraniu tych materiałów.

Teraz pozostaje mi już zaproszenie do słuchania i lektury którą proszę przeczytać bo jest to informacja "autoryzowana" i jak by to powiedzieć"Takiej nie znajdziecie nawet w Encyklopedii polskiego Reggae i Ska"


Galago

Bracia Jan i Michał Erszkowscy, absolwenci wydziału malarstwa ASP w Gdańsku.Swoją przygodę z reggae, rozpoczęli w połowie lat 70-tych. Wówczas to, po raz pierwszy pod nazwą Galago, dokonali rejestracji swoich kompozycji muzycznych.Od samego początku projekt Galago, był autorskim, czysto studyjnym projektem dwóch osób: Michał Erszkowski - śpiew, gitara basowa, rytmiczna, solowa.Jan Erszkowski - śpiew, perkusja, inst. perkusyjne, inst. klawiszowe.
Do udziału w poszczególnych sesjach nagraniowych, Galago sporadycznie zapraszało innych muzyków.Nagrania Galago, na przestrzeni lat, dokonywane były metodami amatorskimi, za pomocą dwóch magnetofonów . W pierwszych latach, były to jeszcze magnetofony szpulowe.
Później na długi czas zastąpiły je popularne "kaseciaki". W latach 1975 - 1999, tą metodą nagrane zostały 23 kasety. Każda z kolejnych sesji, każda z kolejnych kaset, była zamknięciem i podsumowaniem jakiegoś okresu ich twórczości, przez co można
traktować je jako odzielne płyty. Kasety i płyty Galago, które nagrywane przez braci
Erszkowskich w ich domowym studio, zawsze sygnowane są nazwą:
"Galago Sound Studio", lub "Orłowo Sound Studio".
W całym tym okresie do obiegu publicznego, trafiła tylko jedna, oficjalnie wydana przez wydawnictwo Folk Time, kaseta Galago-"Rebel Solution", która zawiera nagrania z lat 1990/93.
W roku 2000, w twórczości Galago nastąpiła swoista "rewolucja", kiedy magnetofony kasetowe, zastąpił magnetofon wielośladowy. Pierwsze utwory nagrane przez Galago za pomocą profesjonalnego sprzętu znalazły się na płycie "O Gosz", która nigdy nie doczekała się oficjalnego wydania.
Niemal w całej tej drodze, Braciom najpierw "kibicował",a póżniej towarzyszył,muzyk, producent muzyczny, ale przede wszystkim przyjaciel, Yarogniew Milewski, który do dziś, nie tylko wykonuje w nagraniach partie solowe instrumentów klawiszowych, ale także zajmuje się wsółprodukcją ich nagrań.
Galago w swojej twórczości, posługują się specyficzna formą językową, jaką jest własny, wymyślony język, nazwany przez braci Erszkowskich "Destinado".
Na ukończeniu i w zapowiedziach, jest już najnowsza autorska płyta,
Galago: "Konga".
Dyskografia Galago:
1."Orginal" 1975, 2."Soł sonio" 1975, 3."No bady reggae" 1996, 4."Bamba jo" 1977,
5."Szi ła ła" 1977, 6."Destinado" 1978, 7."Folio" 1979, 8."Afrikan pheli" 1981,
9."Amerikana" 1982, 10."Stil alama" 1984, 11."Murmur dub" 1988, 12."A Way" 1990, 13."Dżast in łer"1992, 14."Janode" 1993, 15."Ona lon" 1994, 16."Ona Lon-Dub" 1994, 17."Imagic dela" 1995, 18."Rocco" 1996, 19."Asjeda" 1997, 20."Jada" 1998, 21."O gosz" 1999 [wersja na kasecie], 22."O gosz" 2000 [wersja CD].
"The blues in my house" 1973 i "Master Minio" 1974, to dwie wczesniejsze kasety
zawierające nagrania z okresu, przejściowego, kiedy Galago odkrywali dopiero reggae,
a nie zaprzestali jeszcze grać bluesa.
Jedynym projektem, w którym Galago posłużyli się polskim tekstem, jest nagrana w 2002r.,płyta "Głupciumdzieje". Materiał ten także nigdy nie został wydany w całości.
W styczniu 2008r. wydawnictwo Włodzimierza Kleszcza "Kamahuk", zdecydowało się na
opublikowanie składanki nagrań pochodzących z płyt: "O Gosz" i "Głupciumdzieje", które znalazły się na płycie o nazwie "Er".
Istnieje też wcześniejsza kaseta, która ujrzała "światło dzienne", a wyszła z
"Orłowo Sound Studio". Jest to kaseta "Rocka's Delight". Nagrań dokonano już po
rozpadzie grupy, a w jej realizacji udział wzięli tylko Grey Andrew Shereni wokal, oraz Jan i Michał Erszkowscy, którzy zagrali tam na wszystkich instrumentach.
Kasety i płyty Galago, charakteryzuje też ich oprawa plastyczna, której autorami
są bracia Galago.
Innym rozdziałem twórczości Galago, są próby powiązania korzennego bitu reggae, z
inną stylistyką muzyczną. Przykładem takiego "zderzenia", jest projekt pod
nazwą "Ptacy".Muzyka z założenia miała być połączeniem muzyki reggae z ludowym, polskim folklorem.
Do wspólpracy w nagraniach Galago zaprosili młodą adeptkę studium wokalnego przy
Teatrze Muzycznym w Gdyni, pochodzącą z okolic Podkarpacia, Małgorzatę Jakubiec.
Michał Erszkowski jest autorem wszystkich tekstów, pisanych specjalnie w
stylistyce "ludowej".Materiał został zarejestrowany, podczas sesji nagraniowej, która odbyła się zimą 2000 roku.Płyta nosi tytuł "Ptacy".
Poza tym bracia Erszkowscy, z udziałem Małgorzaty Jakubiec, saksofonisty Mikołaja Trzaski, oraz [nieżyjącego już] skrzypka Józefa Kanieckiego, nagrali też kilka
własnych reggae-owych kolęd, które znajdują się na płycie pt. "Śpiewali mi ptacy".
Zupełnie osobną, częścią działalności muzycznej Braci, jest ich udział jako założycieli lub współzałożycieli różnych kolejnych formacji koncertujących.
W 1983r. wraz z gitarzystą Jackiem Staniszewskim, grupą kolegów ze studiów i młodym
wówczas studentem prawa Uniwersytetu Gdańskiego Larrym Okey Ugwu [NG], zakładają
swój pierwszy zespół pod nazwą: International Roots Reggae". [Pierwszy publiczny występ, to koncert w studenckim klubie "Łajba" w roku 1983.
W roku 1988, dochodzi do połączenia sił: Galago i młodego gdyńskiego zespołu "Rocka's Delight",w którym wokalistą był Grey Andrew Shereni [Zimbabwe]. Po generalnej przebudowie składu zespołu i zmianie charakteru i koncepcji muzyki, Rocka's Delight wystąpił na legendarnym koncercie "Solidarity anti Apartheid", w Hali Stoczni Gdańskiej, który odbył się 13 grudnia 1989r.
J.M. Erszkowscy byli także współautorami pomysłu całej imprezy, jak również autorami oprawy plastycznej koncertu [plakat, sztraifa, bilety, scenografia].
Nastepny zespół, to ponowne spotkanie z Larrym, w zespole "Sun's Vibration", który rozpadł się zimą 1996 roku.
Z Larrym Okey Ugwu, ponownie Galago spotkali się tworząc formację "Galago Band",
z którą wystąpili na kilku polskich festiwalach folkowych.
Kolejną kapelą tworzoną przez Braci, był zespół "Galago Band & Ras Paddy", z udziałem nigeryjskiego wokalisty Patricka Agajimah [Ras Paddy].
Obecnie razem z Larrym Okey Ugwu, tworzą zespół o nazwie: Dreadless Lions, występując na nielicznych, wybranych przez siebie koncertach.

http://chomikuj.pl/Polskie_Reggae/Galago/Afrikan+Pheli
i jeszcze raz to samo:
http://www.4shared.com/file/159741949/5cbe48d6/Galago_-_1982_-_Afrikan_Pheli_.html